Termostaty
Ovládajte svoj vlastný bezdrôtový infrapanel pomocou Alexi.
Ovládajte svoj vlastný bezdrôtový infrapanel pomocou Alexi.
Ovládanie kúrenia sa v dnešnej dobe stalo veľmi jednoduchým a hospodárnym. Pomocou hlasového ovládania Alexa nastane okamžité spojenie s Premium smart infrapanelom.
Jednoducho poproste Alexu akú teplotu si prajete, pohodlne sa usaďte a užívajte si príjemné teplo vo Vašom domove.
Sprievodca výberom termostatu: Zvládnite s nami výber a nákup termostatu
Termostaty nájdete na mnohých miestach: v chladničkách, fritézach, ale aj žehličkách. Napísali sme pre vás sprievodcu výberom termostatu, ktorý slúži na reguláciu izbovej teploty. Neviete, kde začať a čo všetko pri jeho nákupe zvážiť? Prečítajte si s nami, na čo by ste sa mali pred výberom zamerať, aké parametre a vlastnosti by termostat mal mať a ako vám vlastne pomôže ušetriť peniaze tým, že optimalizuje teplotu vo vašom dome.
Úlohou termostatu je úprava izbovej teploty v dome. Vyhnete sa tak prekurovaniu, optimalizujete spotrebu energie, s tým ušetríte peniaze za tepelné straty, pretože si teplotu doma môžete nastaviť podľa vlastných potrieb.
Pred výberom toho pravého termostatu pre váš domov je potrebné zvážiť:
- typ termostatu,
- jeho umiestnenie v domácnosti,
- prepojenie s kotlom/zdrojom tepla.
Na trhu samozrejme nájdete viaceré druhy – klasické, digitálne, bezdrôtové a dnes aj inteligentné zariadenia. Poďme sa do toho spoločne pustiť, ale najprv sa pozrime na to, ako vlastne elektrické kúrenie funguje a prečo by ste ho mali regulovať práve termostatom.
Ako funguje elektrické kúrenie
Elektrické vykurovanie má svoje výhody aj nevýhody rovnako ako ďalšie spôsoby kúrenia v domácnostiach. Elektrina sa môže používať na ohrev miestností a vody pomocou prietokového ohrievača. Základom je, že sa teplo vyrába decentrálne v každom zo zariadení.
Možno sa práve teraz zamýšľate nad otázkou ekológie. Vykurovanie elektrickým prúdom je efektívne, na druhú stranu sa energia získava z fosílnych zdrojov a atomových elektrární.
V porovnaní s plynovým kúrením je účinnosť elektrického vykurovania nižšia. Na trhu dnes nájdete elektrické zariadenia, a taktiež elektrické podlahové kúrenie, ktoré dokážu vyhriať dom rovnako efektívne ako plynové kúrenie. Vhodným zariadením tak môžu byť napr.: samoregulačné vykurovacie fólie 3. generácie.
Rozdelenie termostatov podľa napájania na spotrebič
Termostaty sa delia aj podľa spôsobu, ktorým sú napájané na konkrétny spotrebič. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody a my si ich v krátkosti zhrnieme. Podľa napájania delíme termostaty do dvoch veľkých skúpin na:
- drôtové
- bezdrôtové
Drôtové termostaty
Je celkom jasné, že klasické drôtové termostaty sa k zariadeniu pripájajú pomocou káblov a montujú sa v momente inšyalácie vykurovacieho telesa. Väčšinou je možné ich používať aj na baterky, ak by došlo k výpadku elektriny. Výmeny starého zariadanie za nové sa nemusíte obávať. Dôležité je to, aby pasovala kabeláž, preto dávajte pozor najmä pri nákupe nového termostatu do staršieho domu/bytu.
Delenie drôtových termostatov
U drôtových termostatov existujú dva druhy na základe ich umiestnenia:
- Pod omietku – estetické, ale zložitejšie riešenie
- Na omietku – jednoduchšia inštalácia, ideálne pri výmene
Ďalším delením je rozdelenie na zariadenie na kotol a na podlahové kúrenie.
Termostat na kotol
Môžu byť pasívne, ktoré prepínajú kontakt, alebo aktívne, ktoré vysielajú elektrický signál. Umiestniť ich môžete na bojler, tepelné čerpadlo a ďalšie. Vždy sa pri výbere zamerajte na to, aby bol termostat kompatibilný s kotlom.
Termostat na podlahové kúrenie
Tento termostat sa ukrýva v podlahe. V jeho blízkosti a čo najtesnejšie k podlahe, vo flexibilnej rúrke medzi dvoma káblami, sa musí nachádzať externý spínač teploty. Pri výbere rozlišujte typ termostatu: teplovodný alebo elektrický.
Termostat do zásuvky
V rámci drôtových termostatov poznáme ešte jeden druh a to zásuvkový. Zapája sa do blízkosti podlahového kúrenia, radiátora alebo vykurovacieho telesa. So zariadením je spojený káblom. Termostat do zásuvky je veľmi jednoduchý na inštaláciu.
Na druhej strane môže byť niekedy problém umiestniť ho do blízkosti vykurovacieho telesa. Dnes však na trhu nájdete zásuvkové WiFi termostaty, ktoré budete jednoducho ovládať pomocou svojho smartfónu.
Bezdrôtové izbové termostaty
Termostaty bez pripojenia sa dajú presúvať buď tak, aby ste ich mali vždy po ruke a mohli v prípade potreby regulovať, alebo aj z miestnosti do miestnosti. Sú to vlastne voľne stojace zariadenia. Fungujú s plynovými, elektrickými kotlami, podlahovým kúrením a radiátormi. Zasa však treba klásť dôraz na kompatibilitu.
Bezdrôtový termostat sa skladá z:
- krabičky s displejom, teda termostatom, ktorým ho ovládate, nastavujete teplotu
- modulu, ktorý sa musí naištalovať priamo na vykurovacie teleso
Súčasťou bezdrôtových termostatov sú aj batérie.
Delenie bezdrôtových termostatov
Bezdrôtové termostaty sa delia do ďalších podskupín a to na základe toho, ako komunikujú s vykurovacím telesom, konkrétne s modulom umiestnenom na telese.
Tieto prístroje rozdeľujeme na Wi-Fi, GSM a Open Therm termostaty.
Inteligentné SMART a WiFi termostaty
Smart termostaty, tak ako každé iné smart zariadenie, umožňujú ovládať kúrenie v domácnosti na diaľku. Nastaviť teplotu, naprogramovať režim tak môžete vďaka:
- WIFI a prepojeniu na váš smartfón (nutný internet),
- GSM modulu, ktorýumožňuje ovládanie pomocou SMS (internet nie je potrebný, musia byť vybavené SIM kartou),
- Open Therm komunikácia s kotlom pomocou protokolu, ktorý vypočítava správnu teplotu (internet nie je potrebný).
Najväčšou výhodou inteligentných termostatov je úspora vašich financií za vykurovanie, optimalizovaná teplota, aj keď sa doma dlho nenachádzate. Využiť ich môžete na spínanie elektrických, plynových kotlov, podlahové vykurovanie, ale aj klimatizáciu.
Smart1.0 - programovateľný Wireless / RF termostat na batérie
Smart1.0 Pro - drôtový, Wifi-kompatibilný bezdrôtový termostat
Smart Plug - Wifi-kompatibilný bezdrôtový zásuvkový termostat.
Súvisiace produkty
A(z) 66–70 db termék a 88 db közül
7 rýchlych tipov ako ušetriť na vykurovaní (okrem termostatov)
- Odvzdušné a kvalitné radiátory
- Primeraná, nie príliš vysoká teplota
- Nikdy nevypínajte kúrenie úplne, ale temperujte
- Vetrajte raz za čas, ale intenzívne
- Spoľahlivé tesnenie
- Voľný priestor okolo radiátoru
- Pravidelné revízia kotla či iných zariadení
„Alexa, zapni kúrenie!“
Ovládajte svoj vlastný bezdrôtový infrapanel pomocou Alexi.
Výpočet elektrického kúrenia
Kalkulačka infrapanelu
Vypočítajte si sami, aké výkonové infrapanely potrebujete pre váš domov.
Kalkulačka infračerveného kúrenia
Vypočítajte si sami, aké výkonové infračervené vykurovacie fólie potrebujete pre váš domov.
Kalkulačka elektrických konvektorov
Vypočítajte si sami, aké výkonové elektrické konvektory potrebujete pre váš domov.
Typy termostatov podľa spôsobu nastavenia regulácie teploty
Termostaty sa delia na základe spôsobu nastavovania teploty na mechanické, digitálne a programovateľné termostaty. Nastavenie správnej teploty v jednotlivých miestnostiach je dôležité najmä kvôli optimalizácii finančných nákladov na kúrenie.
Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako prebieha regulácia elektrického kúrenia pomocov jednotlivých typov termostatov.
Mechanické termostaty
Ako už z názvu vyplýva tieto termostaty sa ovládajú ručne. Základné vlastnosti:
- jednoduché ovládanie
- nastavenie pomocou kolieska
- možnosť nastavenia teploty od 5 do 40 ° C
- malé svetielko vám oznámi, kedy spínač zopne
Digitálne termostaty
Pri digitálnych zariadeniach máte k dispozícii pokročilejšie funkcie:
- prehľadný displej
- zobrazujú teplotu, čas alebo vlhkosť vzduchu
- možnosť voľby rôznych programov (noc/deň)
- ovládanie buď manuálne, alebo dotykovo
Programovateľné termostaty
Vám dávajú možnosť nastaviť zapnutie a vypnutie kotla podľa teploty, ktorú zvolíte vy sami. Ak teplota klesne pod vami požadovaný stupeň, zapne sa vykurovanie. Pokiaľ je miestnosť vyhriata, termostat sa automaticky vypne.
9 kritérií, na ktoré by ste sa mali pri výbere termostatu zamerať
Už viete, aký typ termostatu sa hodí k vám domov a aj to, kam ho umiestnite. Teraz sa poďme spoločne pozrieť aj na vlastnosti a kritéria, ktoré by toto zariadenia malo mať.
1. Kompatibilita s vykurovacím/chladiacim systémom a smart systémami
Túto vetu ste si v článku prečítali už veľakrát. Druh vykurovania vo vašom dome je odrazovým mostíkom pri výbere správneho termostatu. Ak ste sa rozhodli pre smart zariadenie dôležité je, aby korešpondovalo s ostatnou smart elektronikou u vás doma.
2. Spínací kontakt termostatu
Spínací údaj sa uvádza v ampéroch a označuje vzťah medzi pretekajúcich prúdom a príkonom spotrebiča = aké množsto elektriny môže pretiecť cez termostat. Pri prekročení môže dôjsť k prehriatiu. Hodnotu si vždy overujte u výrobcu. Termostat s konkrétnym spínacím kontaktom môžete vždy pripojiť len k vykurovaciemu zariadeniu, ktorý tento príkon nebude prekračovať.
3. Prevádzková a nastaviteľná teplota
Návod každého termostatu by mal udávať dva základné údaje o teplotách: prevádzková teplota 0 až 40 °C/ 50 °C a rozsah teploty, v akom je ju možné regulovať, väčšinou 5 až 35 °C.
4. Odolnosť termostatu
Odolnosť termostatu sa odvíja na základe toho, kde bude umiestnený. Niektoré teda vyžadujú odolnosť voči vode, iné zasa voči prachu. Sledujte teda označenie IP:
- IP21: najlepšia ochrana voči zvisle padajúcim kvapkám vody a pred vniknutím pevných častíc do veľkosti 12,5 mm
- IP20: nie je odolný voči vode, iba proti pevným časticiam do veľkosti 12,5 mm
- IP30: nie je odolný voči vode, iba proti pevným časticiam do veľkosti 2,5 mm
5. Ochrana proti zamrznutiu/prehriatiu
Možnosť temperovania teploty má dnes takmer každý model. Ak teplota vo vašom domove klesne pod najnižšiu možnú teplotu, teda 5 °C, termostat sa automaticky zapne. Takisto sa vypne vo chvíli, ked teplota dosiahne požadovaný limit.
Funkcia proti prehriatu funguje na rovnakom princípe, tzn. kúrenie sa pri dosiahnutí danej teploty vypne a spustí sa znova, ak teplota klesne.
6. Typ senzora na termostate
Termostat môže mať dva typy senzorov: priestorové, ktoré sú určené na klasické kúrenie a podlahové, teda pre podlahové kúrenie.
V ponuke dnes nájdete aj produkty, ktoré kombinujú oba druhy senzorov. Sú schopné merať teplotu presnejšie, tým pádom vám pomôžu ušetriť ešte viac peňazí.
7. Denné verzus týždenné programy
Digitálne termostaty je možné nastavovať na rôzne programy, teda zmeny teplôt počas dňa alebo týždňa.
8. Displej a ovládacie prvky
Displeje môžete vybrať podľa osobných preferencií: väčšie, menšie, dotykové. Ideálne sú tie s podsvietením, ktoré môžete sami vypnúť aj zapnúť. Všímajte si aj to, čo displej zobrazuje: teplota, dátum, čas režim/program.
V rámci ovládacích prvkov môže termostat disponovať: klávesnicou, tlačidlami, kolieskami či páčkami.
9. Dizajn termostatu
V neposlednom rade je dôležité aj to, ako zariadenia vyzerá. Dnes na trhu nájdete termostaty v rôznych tvaroch, farbách a veľkosti.
Veríme, že s naším sprievodcom svoj výber a nákup termostatu zvládnete ľavou zadnou. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme a pomôže vybrať zariadenie na mieru.